سوالات پرتکرار

 

کاربردها و مصارف الکتروپمپ‌ها

 • سوال ۱: از الکتروپمپ محیطی برای چه مصارفی می‌توان استفاده کرد؟

الکتروپمپ محیطی PRA آبارا بیشتر جهت تامین آب آشامیدنی، خدمات ساختمانی (افزایش فشار آب گرم و سرد)، سیستم‌های گرمایشی و خنک‌کننده کاربرد دارد؛ از همین رو بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ساختمانی از این مدل پمپ در پروژه‌های خود استفاده می‌کنند. 

 • سوال ۲: الکتروپمپ خودمکش مناسب برای چه کاربردهایی است؟

از الکتروپمپ‌های خودمکش AGA شرکت ابارا می‌توان برای افزایش فشار، آبیاری، کارواش، تخلیه استخر و بطورکلی برای پمپاژ آب تمیز استفاده کرد.

 • سوال ۳: آیا از الکتروپمپ مستغرق می‌توان برای فاضلاب استفاده کرد؟

در صورتی که الکتروپمپ مستغرق دارای خردکن باشد می‌توان برای فاضلاب‌هایی که دارای ذرات تا قطر ۵۵ میلی‌متر است استفاده کرد.

 • سوال ۴: الکتروپمپ‌های سانتریفوژ چدنی برای چه نوع سیال‌هایی مناسب است؟

با توجه به جنس پوسته و پروانه این نوع الکتروپمپ‌های سانتریفوژ، لازم است جهت کار با سیالات غیرخورنده در مصارف معمولی و صنعتی استفاده گردد.

 • سوال ۵: الکتروپمپ کف‌کش دارای چه کاربردهایی است؟

از الکتروپمپ‌های کف‌کش شرکت صنایع پمپ آبارا می‌توان برای پمپاژ آب از چاه‌های آب (فاقد ذرات ساینده)، آبیاری باغات و مزارع، حوضچه‌های پرورش ماهی و پروژه‌های عمرانی و صنعتی استفاده کرد.

 • سوال ۶: مهمترین کاربردهای الکتروپمپ کف‌کش چیست؟

از مهم‌ترین کاربرد این نوع الکتروپمپ‌ها می‌توان به آبیاری مزارع، استحصال آب از چاه‌های کم‌عمق و پمپاژ صنعتی و تخلیه منابع آبی ناخواسته اشاره کرد.

 • سوال ۷: الکتروپمپ محیطی شرکت آبارا دارای چه ویژگی‌هایی است؟

الکتروپمپ محیطی PRA آبارا قابلیت کارکرد در دمای ۸۰ درجه سانتی‌گراد در محدوده فشار ۶ الی ۱۲ بار را خواهد داشت. همچنین جنس بدنه و واسطه‌ها از چدن بوده و بصورت مکانیکال آب‌بندی شده‌اند.

 • سوال ۸: الکتروپمپ‌های سیرکولاتور شرکت آبارا دارای چه دسته‌بندی است؟

شرکت صنایع پمپ آبارا الکتروپمپ‌های خطی (سیرکولاتور) سه سرعته MR، الکتروپمپ خطی EGO، الکتروپمپ خطی (سیرکولاتور) چدنی LPC و الکتروپمپ استیل خطی (سیرکولاتور) LPS را به بازار معرفی کرده است.

 • سوال ۹: جهت افزایش فشار آب در کشاورزی چه پمپی پیشنهاد می‌شود؟

با توجه به میزان و شرایط آبدهی زمین کشاورزی نوع پمپ انتخابی متفاوت می‌شود. ولی به طور کلی پمپ‌های سانتریفوژ، پمپ‌های توربینی، پمپ‌های فشار قوی و پمپ‌های طبقاتی و شناور برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • سوال ۱۰: الکتروپمپ‌های لجن‌کش از لحاظ جنس دارای چه دسته‌بندی است؟

پمپ‌های لجن‌کش را بر حسب نیاز مشتری می‌توان در سه نوع جنس استیل، برنزی و چدنی دسته‌بندی نمود.

 • سوال ۱۱: در صورت کار نکردن سیل در سیل بند مکانیکال چه اتفاقی می افتد؟

اگر سیل کار نکند باعث می‌شود که بیشتر تجهیزات به کار رفته در پمپ از کار خارج شده تا سیل جدید جایگزین شود 

 • سوال ۱۲: به چه علت داشتن تابلو برق برای بوسترپمپ ضروری است؟

زمانی که پمپ را مستقیماً به پرشرسوئیچ متصل شودکه این امر باعث عبور جریان‌های غیر مجاز از کنتاکت به پرشرسوئیچ خواهد شد که این تجهیزات را به صورت مکرر دچار خرابی می‌کند و پمپ دچار استهلاک شده در نتیجه هزینه‌های تعمیر و نگهداری بالایی را برای مصرف کننده به همراه دارد . برای حفاظت از پرشرسوئیچ و پمپ‌ها  باید از تابلو برق استفاده کرد به همین علت در بوستر‌پمپ‌ها یکی از قسمت‌های مهم، تابلوهای کنترل موتور می‌باشد 

 • سوال ۱۳: پمپ های سانتر فیوژ در چه باه زمانی نیاز به تعمیر و بازرسی دارند؟

برای استفاده از عمر مفید این گونه پمپ‌ها به انتخاب و نحوه‌ی نصب صحیح باید توجه شود . به طور معمول پمپ‌های سانترفیوژ همیشه به بازرسی نیاز دارند ولی به صورت سه ماهه و سالیانه نیز حتماً باید بررسی شوند. لازم به ذکر است که اگر سیال پمپ شونده‌ی این پمپ‌ها دارای ذرات خورنده یا ساینده باشند و یا در محیطی که پمپ نصب گردیده امکان جمع شدن گازهای قابل اشتعال وجود داشته باشد، باید این بازرسی و تعمیرات در فواصل کوتاه‌تری انجام شود .

 • سوال ۱۴: زمان خرید پمپ های سیرکولاتور  به چه موادی باید توجه شود؟

برند هنگام انتخاب این پمپ‌ها علاوه بر تعیین نوع پمپ خطی یا زمینی باید به محاسبه دقیق میزاان دبی و هد پمپ، قطر دهانه ورودی و خروجی آب، دور و قدرت موتور، نوع اتصال دنده‌ای یا فلنجی و  همچنین و مدل پمپ سیرکولاتور باید توجه شود. 

 • سوال ۱۵: سیستم اطفای حریق توسط بوستر پمپ چگونه عمل می کند؟

سیستم اطفای حریق توسط آب به دو صورت، سیستم نازل‌های آب پاش و سیستم شلنگ قرقره تقسیم می‌شوند که آب و فشار مورد نیاز از طریق سیستم بوستر‌پمپ‌های آتش‌نشانی تامین می‌شود و مناسب‌ترین نوع آن‌ها پمپ‌های زمینی هستند به علت شیب کم منحنی عملکرد، با تغییرات نسبتاً زیاد دبی با تغیرات زیاد فشار همراه نخواهد بود.

 

 • سوال ۱۶:  به چه صورت می‌توان پدیده کاویتاسیون را پیش بینی کرد؟

در پمپ‌های سانتریفیوژ هنگامی که سیال وارد پمپ می‌شود به علت افزایش سرعت، فشار به صورت موضعی کم می‌شود و در نقطه‌ای نزدیک دهانه‌ی ورودی پمپ به میزان حداقل خود می‌رسد اگر در نقطه‌ای که فشار در پایین‌تر حد خود می‌باشد فشار سیال از فشار بخار بیشتر شود، سیال در طول حرکت خود در داخل پمپ به خاطر اینکه یک فاز بوده کاویتاسیون رخ نمی‌دهد به همین علت می‌باشد که شناخت نقطه مینیموم حائز اهمیت است.

 • سوال ۱۷:  تفاوت پمپ‌های سانتریفوژ تک مرحله‌ای و چند مرحله‌ای در چیست؟

در طراحی پمپ سانتریفیوژ تک مرحله‌ای سوراخ‌هایی روی صفحه پشتی پروانه ایجاد شده و یک ست دیگر رینگ‌های سایشی به منظور تعدیل فشار اضافه شده است. همچنین در پمپ‌های چند مرحله‌ای مراحل، روی شفت برعکس شده‌اند بنابراین عدم تعادل یک مرحله برخلاف عدم تعادل مرحله بعدی است. 

 • سوال ۱۸: دلیل نشتی در مکانیکال سیل پس از تعمیر در پمپ‌های طبقاتی چیست؟

پس از تعمیر و مونتاژ پمپ‌های طبقاتی پروانه‌ها در درون شفت مرکزی بدلیل عدم تلورانس‌های مدنظر سازنده متاسفانه پس از استارت پمپ سریعاً از قسمت مکانیکال سیل نشتی رخ می‌دهد و باعث بروز خرابی در قسمت بوش سرامیکی و اصطلاحاً گشاد کردن کاسه و بوش سرامیکی پمپ می‌گردد.

 • سوال ۱۹: پارامتر‌های مهم برای انتخاب پمپ‌های سیرکولاتور چیست؟ 

- بر اساس نیاز، پمپ خطی یا زمینی بودن مشخص شود.
- برند و مدل پمپ 
- پمپ سیرکولاتور تابع بار حرارتی سیستم می‌باشد یعنی با افزایش قدرت دیگ، دبی پمپ نیز تغییر می‌کند.
- اتصال دنده‌ای / فلنجی
- دور موتور و قدرت پمپ
- قطر لوله‌های ورودی و خروجی از پمپ سیرکولاتور
- محاسبه دقیق و توجه به هد و دبی سیال در گردش مورد نیاز سیستم

 • سوال ۲۰: هنگام انتخاب پمپ‌های فاضلابی به چه مواردی باید دقت شود؟

- توجه به سیال پمپ شونده از نظر میزان خورندگی، سایش، میزان ذرات جامد، ویسکوزیته، تمایل به کریستالی شدن، فشار بخار مایع، حساسیت به درجه حرارت
- دبی
- ارتفاع مکش
- درجه حرارت بهره‌برداری
- وضعیت نصب، محل استقرار و توان محرکه پمپ
- تجربه بهره‌برداری