مقالات

کد خبر: 196   |  دفعات بازدید : 671   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

نکات مهم در انتخاب و استفاده از پمپ‌های سیرکولاتور

16 دي, 1398
نکات مهم در انتخاب و استفاده از پمپ‌های سیرکولاتور

به صورت کلی سیرکوله به معنای گردانیدن است و منظور از پمپ‌های سیرکولاتور پمپ‌هایی می‌باشد که وظیفه‌ی گردانیدن و حرکت دادن سیال را در سیستم‌هایی همچون سیستم تهویه مطبوع و حرارت مرکزی از محل تولید تا محلی که حرارت در دستگاه‌های سرمایش یا گرمایش تبادل می‌شود را دارد. مثلاً وظیفه‌ی پمپ‌های سیرکولاتور پس از تامین سیال در دیگ حرارت مرکزی ساختمان و یا سیکل تبرید چیلر و سیستم‌های سرمایش ساختمان بدین گونه می‌باشد که سیال را به رادیاتور‌ها، فن کویل‌ها، کویل‌های هواساز انتقال دهد. این گونه پمپ‌ها معمولاً در ساختمان‌های کوچک و در دو نوع خطی و زمینی استفاده می‌شود که پمپ‌های سیرکولاتور خطی روی لوله همراه با اتصال دنده‌ای یا فلنجی و پمپ‌های سیرکولاتور زمینی نیز روی شاسی مناسب و تراز شده و روی بولت‌های دارای لرزه‌گیر لاستیکی نصب می‌شوند. از طرفی این پمپ‌ها چون تنها برای گردش سیال در سیستم‌های گرمایشی یا سرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد اصطلاحاً سیال روی پروانه سوار نبوده و دیگر نیازی به داشتن توانایی مکش سیال از سطوح پایین‌تر نیست، مثل پمپ‌های مورد استفاده در آبیاری، آبرسانی و آتشنشانی.

از پارامتر‌های اصلی انتخاب پمپ‌های سیرکولاتور به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

-         بر اساس نیاز، پمپ خطی یا زمینی بودن مشخص شود.

-         برند و مدل پمپ

-         پمپ سیرکولاتور تابع بار حرارتی سیستم می‌باشد یعنی با افزایش قدرت دیگ، دبی پمپ نیز تغییر می‌کند.

-         اتصال دنده‌ای / فلنجی

-         دور موتور و قدرت پمپ

-         قطر لوله‌های ورودی و خروجی از پمپ سیرکولاتور

-         محاسبه دقیق و توجه به هد و دبی سیال در گردش مورد نیاز سیستم

یکی از تعیین کننده‌ترین و مهم‌ترین عامل‌های محاسبه دقیق هد یا فشار مورد نیاز پمپ سیرکولاتور، توجه به جریان ثقلی و طبیعی سیال درون لوله‌های عمودی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی ساختمان است. به عبارت دیگر تنها وظیفه‌ی این پمپ‌های سیرکولاتوری که در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند جبران افت فشار اصطکاکی جریان سیال در لوله‌ها، اتصالات، شیرآلات و کویل‌های سیستم می‌باشد. به همین خاطر معمولاً میزان هد و دبی پمپ‌های سیرکولاتور از پمپ‌های آبرسانی همان پروژه بسیار کمتر بوده و این امر باعث کاهش موثر توان و قدرت موتور الکتروپمپ سیرکولاتور مورد نیاز پروژه می‌گردد. اما با استفاده از روش طراحی معکوس در ساختمان‌های بزرگ و متوسط امکان دستیابی به کم‌ترین توان و قدرت مورد نیاز پمپ سیرکولاتور و همچنین مناسب‌ترین توزیع یکنواخت جریان سیال در لوله کشی سیستم گرمایش و سرمایش ساختمان توسط این پمپ‌ها تامین می‌گردد.

از نکات مهم پمپ‌های سیرکولاتور این است با وجود اینکه یکی از مزایای این پمپ‌ها کارکرد با صدای خیلی کم است ولی اگر زمان خرید آن‌ها به هد و فشار توجه نشود مشکلاتی به بار می‌آورد مثلاً استفاده‌ی پمپ‌های سیرکولاتور با دور ۲۹۰۰ در ساختمان‌های کوچک و متوسط باعث ایجاد صدای لرزش پمپ و جریان شدید سیال در لوله‌ها و در نتیجه سلب آسایش ساکنین می‌شود و همچنین در صورت عدم تامین فشار یا هد کافی برای سیال در گردش توسط این پمپ، سیال قادر به عبور از لوله‌ها و رسیدن به محل رادیاتور، فن‌کویل و یا دیگر سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی نبوده از طرفی محاسبه زیاد هد و دبی امکان سرریز شدن سیال از منبع انبساط باز سیستم گرمایش و یا سرمایش در بام ساختمان وجود دارد و در صورت کافی نبودن حجم و دبی برای این‌گونه پمپ‌ها، به خاطر نرسیدن حجم کافی سیال به سیستم، این دستگاه‌ها با ظرفیتی کمتر از توان خود کار خواهند کرد. به صورت کلی در هنگام انتخاب و خرید پمپ‌های سیرکولاتور دریافت مشاوره امری بسیار مفید است به همین جهت همکاران ما در شرکت صنایع آبارا آماده ارائه بهترین مشاوره به مشتریان گرامی می‌باشند.

از موارد کاربرد این پمپ‌ها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

-         از الکتروپمپ‌‍‌های سیرکولاتور با بدنه  و پروانه استیل در صنایع مختلف جهت جا به جایی انواع سیالات شیمیایی و سیستم شستشوی صنعتی استفاده می‌شود.

-         برای سیال‌های داغ جهت سیستم‌های تاسیساتی و تهویه مطبوع

-         سیستم‌های شستشو صنعتی با استفاده از سیال‌های داغ

-         مناسب برای سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی خانگی و صنعتی

-         پمپ سیرکولاتور شوفاژ

-         پمپ سیرکولاتور پکیج

-         پمپ سیرکولاتور استخر

 

شرکت صنایع پمپ آبارا، در سال ۱۳۷۳ با هدف ارائه محصولات مرتبط با سیالات با تکیه بر اعتبار بالا و ارتباطات بین المللی خود موفق به جذب سرمایه گذار خارجی شد و این امر باعث شد که مازاد بر بالا بردن تنوع محصولات شرکت آبارا محصولات دیگری با برندABR  مطابق با نیاز‌های مصرف کنندگان تولید شود. جهت اطلاع از محصولات دیگر شرکت صنایع پمپ آبارا اینجا کلیک کنید و برای دریافت مشاوره در خصوص خرید یا اطلاعات محصولات با مشاوران ما تماس بگیرید.

نکات مهم در انتخاب و استفاده از پمپ‌های سیرکولاتور