مقالات

کد خبر: 207   |  دفعات بازدید : 606   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

راهکارهای افزایش فشار آب

11 اسفند, 1398
راهکارهای افزایش فشار آب

ایجاد فشار مناسب و یکنواخت همیشه دغدغه‌ای برای کسانی بود که در ساختمان‌ها و برج‌ها زندگی می‌کنند به همین خاطر استفاده از یک سیستم آ‌برسانی مناسب از ملزومات ساختمان می‌باشد. مخصوصاً در طبقات بالایی ساختمان‌ها عدم وجود سیستم آبرسانی کاملاً محسوس می‌باشد.

واحد اندازه‌گیری فشار سیال، بار می‌باشد و هر ۱ بار به معنای ۱۰ متر ارتفاع است از جهتی برای حرکت سیال درون لوله‌ها و جا به جایی آن با فشار مناسب به نیرویی نیاز است به بیان دیگر فشار سیال همیشه ثابت نمی‌باشد و وابسته به نیاز و مقدار استفاده مصرف کنندگان از سیال درون لوله‌‌ها، مدام در حال تغییر می‌باشد برای مثال همیشه فشار سیال در زمان پیک مصرف پایین‌تر از زمانی است که تعداد مصرف کنندگان کم‌تر است بر اساس تجربیات به دست آمده میزان فشار بین ۴۵ تاpsi  ۵۰ نشانه‌ی کم فشاری، ۶۰psi یک فشار ایده آل و ۸۰psi یک فشار بالا می‌باشد.

در ساختمان‌ها عوامل بسیار منجر به کاهش یا افزایش فشار می‌شود یکی از این عوامل شرایط لوله‌کشی و نوع آن می‌باشد که عوامل تاثیر‌گذار در لوله‌کشی به شرح ذیل می‌باشد:

-          خوردگی و زنگ زدگی لوله‌ها

-          قطر لوله‌ها

-          تعداد و نوع اتصالات در طول لوله کشی‌ها

-          طولانی بوده لوله‌ها تا منبع تغذیه

-          تقاضای زیاد سیال در ساعاتی خاص

دلایل افت فشار سیال

در اینجا منظور از سیال آب می‌باشد. اگر در ساختمان مربوطه با تطبیق پارامتر‌های مربوطه به نتیجه کم بودن فشار آب رسیدیم راه‌هایی برای افزایش فشار وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

-          گرفتگی‌های سیستم لوله کشی

با گذشت زمان امکان گرفتگی لوله‌ها بر اثر رسوبات مواد معدنی و همچنین پوسیدگی درون لوله‌ها وجود دارد و این بدین معناست که از داخل در قسمتی که رسوبات وجود دارد قطر لوله کم شده و در نتیجه میزان گذری آب در آن قسمت پایین می‌آید که در موارد حاد با تعویض لوله‌کشی ساختمان مشکل حل می‌شود.اما بهترین کار جلوگیری از رسوب مواد و محافظت از سیستم لوله کشی می‌باشد به این منظور باید از ریختن هرگونه موادی که ایجات چسبندگی و رسوب کند جلوگیری کنیم. همچنین برای از بین بردن رسوبات اندک و سطحی استفاده از سرکه بدین صورت که مقداری درون لوله‌ها بریزیم یا سرشیر و دوش را به منظور از بین بردن هر گونه گرفتگی برای مدت ۲۴ ساعت درون ظرفی حاوی سرکه قرار دهیم، کاربردی دارد.

-          بسته بودن شیر اصلی

یکی از راهکارهای دیگر برای افزایش فشار آب اطمینان از باز بودن شیر اصلی آب ساختمان می‌باشد. به بیان واضح‌تر معمولا ساختمان‌ها دارای یک شیر اصلی می‌باشند که جریان آب لوله کشی ساختمان از طریق آن کنترل می‌شود و گاهی ممکن است بخاطر تعمیرات و... بسته یا نیمه بسته باشد و نتیجه‌ی آن کاهش چشمگیر فشار آب می‌باشد.

-          وجود نشتی‌‌ها

برای تشخیص نشتی لوله‌کشی ساختمان در ابتدا از بسته بودن تمامی شیر‌های اطمینان داشته باشید و سپس شیر اصلی ساختمان را بسته  و عددی که روی کنتور آب نشان می‌دهد را یادداشت کرده و بعد از گذشت ۲ ساعت مجدد کنتور را بررسی کنید و عدد جدید روی کنتور را به عدد قبلی مقایسه کنید اگر این عدد افزایش داشته باشد بدین معناست که نشتی در سیستم لوله کشی وجود دارد.

-          افزایش تراکم جمعیت در یک منطقه

-          عدم تنظیم درست فشار‌شکن

در برخی از ساختمان‌ها به منظور تنظیم فشار سیال از فشار‌شکن استفاده می‌شود اگر این تنظیم نباشد فشار سیال دچار اختلال می‌گردد.

در صورتی که موارد بالا عامل کم بودن فشار آب نباشد ممکن است بخاطر محله و یا ساختمان باشد و ارتباطی به لوله کشی نداشته باشد لازم به ذکر است گرانش و فاصله زیاد دو عامل اصلی در افت فشار آب می‌باشد. از دیگر راه‌های افزایش فشار به موارد زیر نیز می‌توان اشاره کرد:

-          استفاده از مخزن پلی اتیلن و پمپ

-          نصب مخزن آب بر روی پشت بام

از پمپ‌های مورد استفاده به منظور افزایش فشار آب خانگی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

-          بوستر‌پمپ خانگی

-          پمپ‌های جتی خانگی

-          پمپ سانتریفوژ خانگی

-          پمپ بشقابی خانگی

-          پمپ‌های خانگی با مخزن انبساط

-          پمپ‌های خانگی با کلید اتوماتیک

شرکت صنایع پمپ آبارا از سال ۱۳۷۳ در ایران شروع به فعالیت کرد این شرکت با تکیه بر اعتبار خود توانست سرمایه‌گذار خارجی جذب کرده و محصولات باکیفیت شرکت ابارا ژاپن را روانه بازار ایران کند.

شرکت صنایع پمپ آبارا با تثبیت جایگاه خود در بازار مصرفی و همچنین با توجه به نیاز داخلی محصولاتی با برند خود به نام ABR براساس نیاز مصرف کنندگان داخلی روانه بازار نمود.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران شرکت صنایع پمپ آبارا تماس بگیرید.

راهکارهای افزایش فشار آب