واحد آموزش شرکت آبارا در راستای امر خطیر آموزش و ترغیب همراهان سایت آبارا به این امر ، بخش مسابقه سایت را فعال نموده است .

علاقه مندان می توانند با تکمیل فرم پاسخگویی به سوال مسابقه، پاسخ های خود را  به واحد آموزش پمپ آبارا ارسال نمایند. از بین دوستانی که پرسش مطرح شده را به درستی پاسخ دهند، به قید قرعه، یک عدد ربع سکه بهار آزادی اهدا خواهد شد .

 

در تکمیل فرم پاسخ گویی، رعایت نکات زیر الزامیست:

  1. علاقه مندان بایستی فقط و فقط با مشخصات اصلی خود در مسابقه شرکت نمایند. استفاده از اسامی مستعار مجاز نمی باشد.
  2. هر فرد در هر دوره مسابقه، فقط یک بار می تواند شرکت نماید. در صورت فرستادن مکرر فرم پاسخ گویی برای یک مسابقه، شخص فرستنده اتوماتیک از روند دریافت جایزه کنار گذاشته خواهد شد.
  3. برای دریافت جایزه مسابقه، فرد برنده بایستی با مدرک شناسایی معتبر، شخصاً به محل شرکت واقع در تهران، خیابان ظفر، جنب بانک تجارت، پلاک 58 مراجعه و جایزه خود را دریافت نماید.
شماره مسابقه
1005
مهلت پاسخ
1395.05.31
جایزه مسابقه
یک عدد ربع سکه بهار آزادی
سوال مسابقه
در صورتی که نسبت به نقطه کاری یک پمپ سانتریفیوژ، دبی بسیار پایین و هد بالا از همان پمپ گرفته شود، چه مشکلاتی ممکن است برای پمپ به وجود بیاید؟

شرکت در مسابقه

نام
نام خانوادگی
کد ملی
شماره تماس
پست الکترونیک
پاسخ
کد امنیتی را وارد کنید
 

جستجو : بازنمودن همه

گروه1

1001 : چه ارتباطی بین دمای آب ورودی به پمپ و میزان سر و صدا، لرزش ایجاد شده در پمپ و کارایی آن وجود دارد؟

پاسخ ...

با افزایش دمای آب ورودی به پمپ، مقدار فشار بخار سیال افزایش می­یابد. لذا در این حالت احتمال تبخیر سیال در ورود به پمپ افزایش خواهد یافت. با افزایش این فشار، مقدار NPSHA (هد مکش مثبت خالص در دسترس) کاهش می­یابد و مقدار این پارامتر به مقدار NPSHR (هد مکش مثبت خالص مورد نیاز که توسط سازنده معین می­شود) نزدیک خواهد شد. در این حالت احتمال وقوع پدیده کاویتاسیون افزایش می­یابد که نتیجه آن ایجاد سر و صدا در پمپ و خورده شدن سطح پروانه می­باشد. لذا راندمان پمپ کاهش خواهد یافت و پمپ از بهترین نقطه کاری (BEP) خود دور خواهد شد.

1002 : مزیت آب بندی با سیل مکانیکی را نسبت به آب بندی با پکینگ در صنعت پمپاژ توضیح دهید.

 

پاسخ:

برای جلوگیری از نشت سیال پر فشار از داخل پمپ به فضای بیرون، نیاز است تا از محفظه پمپ اصطلاحا آب بندی شود. برای این کار می توان از دو مکانیزم ( سیل مکانیکی و یا پکینگ) استفاده نمود. معمولا به دلایل زیر استفاده از سیل مکانیکی نسبت به پکینگ توصیه می شود.

پکینگ ها دارای اصطکاک زیادی با شافت پمپ هستند و لذا گرمای بسیار زیادی تولید می نمایند که این امر طول عمر پکینگ را تحت تاثیر قرار می دهد. جهت خنک کاری آن ها نیز نیاز است تا مقداری نشتی مجاز از محفظه پمپ به سمت بیرون وجود داشته باشد. همچنین این نوع سیستم ها برای دورهای کاری بالا و یا فشارهای بسیار زیاد مناسب نیستند. این در حالی است که در سیل مکانیکی، نشتی از پمپ به حداقل ممکن رسیده است که این امر باعث می گردد برای پمپ هایی که سیالات سمی و خطرناک را پمپ می نمایند از این سیستم آب بند استفاده شود. همچنین سیل مکانیکی می تواند در فشارهای بالا و سرعت های دورانی بالا کار کند و نیاز به تنظیم و تعمیر مداوم نیز ندارند. 

آیتمی وجود ندارد